Na hradě Košumberk proběhla premiéra Tovaryšstva Ježíšova
Tisková zpráva z 19. 9. 2017
Slavnostní
česká premiéra chorvatského historického dramatu Tovaryšstvo
Ježíšovo proběhla 16. září 2017 na hradě Košumberk v městě
Luže. Premiéry se zúčastnili vedle zástupců českého
distributora - společnosti Balkanfilm - také režisér Silvije
Petranović (zde je režisérova upoutávka natočená na Košumberku) a producentka filmu Maydi Petranović.
Na to, proč premiéra proběhla právě v letním kině na hradě Košumberk, odpovídá ředitel Balkanfilmu Milan Kostelník: "Film Tovaryšstvo Ježíšovo je adaptací stejnojmenného románu Jiřího Šotoly, který se odehrává právě na hradě Košumberk. Protože jsme věděli, že je ve středověkém paláci hradu zřízeno letní kino, bylo nám jasné, že pokud film získáme pro českou distribuci, musí premiéra proběhnout právě zde. A musím říct, že to byl opravdu nevšední zážitek. Chci poděkovat městu Luže za to, že projekci umožnila."
Očividnou radost z místa premiéry měl také režisér Petranović, který byl na hradě Košumberk poprvé. Film se totiž natáčel na chorvatském vodním hradě Ribnik. Publiku v zaplněné hradní síni bezprostředně po projekci složil poklonu: "Byli jste nejlepší diváci, které film měl. A pro mne to byla nejchladnější projekce, jakou jsem zažil..." Počasí totiž akci příliš nepřálo. Teplota klesla pod deset stupňů a vydatně pršelo. Poryvy větru občas zahnaly nezasklenými okny dešťové kapky i do sálu. Toto nepohodlí však očividně umocnilo zážitek ze sledování filmu, jehož děj se z velké části odehrává v podobném počasí. O tom, že film diváky zaujal, svědčí i skutečnost, že přečkali zimu až do konce a nenechali si ujít ani závěrečnou diskusi s režisérem.
Film Tovaryšstvo Ježíšovo měl světovou premiéru již v roce 2004 na filmovém festivalu v Šanghaji. Od té doby byl uveden na mnoha dalších festivalech po celém světě. Přestože je natočen podle české předlohy, do české distribuce se dostal až nyní. Dramaturg Balkanfilmu Jiří Fiala přibližuje, proč se rozhodli přivést do českých kin 13 let starý snímek: "Důvodů je hned několik. Především si myslíme, že Silvije Petranović natočil velmi dobrou adaptaci jednoho z nejpozoruhodnějších českých románů 20. století. Lákalo nás proto ukázat ji českým divákům. To, že je film 13 let starý, v případě historického dramatu nehraje roli. Film je navíc velmi nadčasový. Poukazuje na slabost lidí, podléhajících systému, který je nutí konat v rozporu s vlastním svědomím a morálkou. Ve filmu i v Šotolově románu je představitelem totalitárního zřízení, jenž pokřivuje lidské charaktery, jezuitský řád 17. století. Myslím, že si divák místo něj může snadno dosadit třeba politickou stranu či jakoukoli jinou instituci s propracovanou hierarchií moci. V současné době v České republice rozhodně potřebujeme takový film."